Výcvikové pomůcky pro psy - Clicker pro psy, co to je?

Klikr, clicker, odměňovač nebo označovač aneb kouzelná krabička? Co to je? Proč se používá? K čemu slouží? To jsou asi nejčastější otázky :-).

Tato plastová krabička s kovovým plíškem (nebo jakákoliv jiná obměna) je velmi často využívána ve výcviku zvířat, a to nejen psů, ale také velmi často ve výcvikových střediscích delfínů, tuleňů a jiných možných i nemožných živočichů.

Funguje na bázi podmíněného reflexu a funguje na principu označení žádoucího chování, to znamená, že charakteristickým zvukem označíte zvířeti (psu) ten daný moment, to správné chování.

Klikr lze využít při učení nových prvků ve výcviku, k učení nových triků, k upřesnění nebo zrychlení již známých naučených povelů nebo triků. Aby klikr správně "fungoval" je potřeba naučit psa spojení klik=odměna, žrádlo, pamlsek, dobrota. V praxi to znamená, že klikr musíte nejdřív "nabít", než začnete s pejskem "klikat. Úplně jednoduše kliknete a dáte pejskovi žrádlo, a tak pořád dokola, až si pes spojí ono kýžené klik=pamlsek, odměna. A pak už si jen hrajete, cvičíte, procvičujete, učíte nové věci, prostě se bavíte :-). V podstatě klikrem oznamujete psovi (papuškovi, myši, králíkovi, delfínovovi ...doplňte sami), že TEĎ TO udělal správně a přijde odměna.

Dobře, řeknete si, ale stejně bude fungovat i hlasová pochvala, hlasové označení toho správného chování nebo momentu. Ano, i hlasem samozřejmě jste schopni označit to, co chcete a co bylo správně, ale popravdě, máte vždycky náladu a jste v pohodě, když jdete cvičit? Nebýváte občas nachlazení? To všechno ovlivňuje Vaši intonaci, kterou samozřejmě pes vnímá. Klikr má stále stejný zvuk a navíc je mnohem přesnější a rychlejší než Vy :-). A to už budu muset pořád klikat? Ne, naštěstí ne :-).

Klikr se postupně samozřejmě odbourává. K provedeným činnostem, trikům se přidávají slovní povely, a pokud je pejsek schopen na slovní povel vykonat to co po něm chcete, tak už klikr nepotřebujete. Můj pes se toho zvuku bojí. Ano, i to se může stát, a proto, pokud si nejste jisti jak bude pejsek reagovat, začněte "nabíjet" klikr třeba tak, že si ho dáte do kapsy, do rukávu nebo si koupíte tichý klikr. V dnešní době je na trhu velký výběr od tichých klikrů na cvičení doma nebo pro bázlivější pejsky, až po hlasité klikry na cvičení venku nebo na dálku :-). 

Pokud by jste si chtěli tuto výcvikovou pomůcku vyzkoušet, můžete jí mimo jiné zakoupit také u nás, stačí kliknout a vybrat si.