Bezpečné cestování se psem 2

Vybrat vhodnou přepravku do auta je důležitá věc. K výběru vyhovujícího přepravního boxu je nutné přistupovat zodpovědně. Jedno kritérium, které je nutné zvážit je velikost psa, pes musí mít pohodlí v přepravní kenelce. Pro lepší orientaci při výběru uvedeme pár typů na velikost (podle rasy psa):
Vnitřní rozměry přepravky (DxŠxV)Orientační zástupci ras
60x45x45 cm bígl, kokršpaněl, westík, malý pudl
70x50x55 cmstřední pudl, bearded kolie, border kolie, kelpie, baset
80x55x65 cmchrt, bobtail, münsterlandský ohař, dalmatin, labradorský retrívr, zlatý retrívr, německý ovčák, bernský salašnický
Navíc správná velikost přepravky pro Vašeho psa (dle předpisů IATA - International Air Transport Association) musí splňovat to, že zvíře může dobře stát aniž by se hlava či uši dotýkaly stropu klece. Zvíře musí mít možnost se otočit a lehnout si do přirozené polohy. Z čehož vyplývá, že správnou délku přepravky zjistíte tak, když na svém psovi změříte délku od čumáku po kořen ocasu a připočítáte polovinu délky předních končetin. Správnou šířku pak zjistíte změřením šířky od lopatky k lopatce a vynásobte 2. A poslední rozměr výšku si určíte tak, že změříte výšku zvířete od tlapek až k lebce/ušním hrotům (je dobré přičíst aspoň 5cm a to z důvodu, že určitě do přepravky vložíte deku, pelíšek, matraci, .... pro větší pohodlí psa a hlavně vhodnou podložkou zamezíte zbytečnému klouzání psa v přenosce. Většina boxů, které odpovídají předpisům IATA mají otvory pro zajištění dvířek a úchyty pro zajištění přepravky proti převrhnutí.
Přepravky se schválením IATA využijete nejen při jízdě autem, ale jsou vhodné i pro leteckou přepravu, ale je lepší si před cestou zjistit, jaké podmínky na přepravky daná letecká společnost má, abyste na letišti nebyli nemile překvapeni.
Přepravku v autě je dobré pevně připevnit, aby nedocházelo k posunování a to ať už máte transportní box na sedadle nebo v zavazadlovém prostoru vozu. V přepravkách celkově bývá přepravované zvíře klidnější, má svoje, pohodlí, soukromí, není rušen venkovními vlivy - prostě si při cestě ještě odpočine.