Malá psí poradna

Budeme se snažit v našich článcích psát i něco málo kolem výcviku a výchovy psů - v převážné většině budeme čerpat z rad, znalostí a zkušeností Evy Štemberové - člověka, který má dar od přírody pochopit psí chování, vidět, co majitelé psů nevidí a číst veškeré signály, které pes k majiteli, ostatním psům, okolním lidem vysílá.
Jak řešit situaci tak, aby se člověk uklidnil, psi byli k sobě ohleduplní a dokázali jeden druhého, třetího či patnáctého tolerovat.
Co dělat, když se porvou psi v domácí smečce? 
Potrestat toho, kdo to vyprovokoval?
Dle již výše jmenované Evy: Zásadně ne! Proč? Protože trestáte jen za to, že se nechal ze rvačky vyndat. Navíc reagujete stejně, jako on - agresí a ničím jiným. Rvačka je ujetí nervů a tím, že ujedou i vám a psa/psy zmlátíte po akci, kdy jsou ještě "vyhormonovaný" situaci jen zhoršíte. Chce to uklidnit situaci, rozdělit rvačku jakýmkoli prostředkem, který je nutný, jakmile jsou od sebe, uklidnit situaci. Říct jim, že jsou debilové a že vás tohle fakt nebaví a jestli to ještě někdy zopakují, půjdou do salámu nebo, v horším případě do útulku. Odložit každého na svoje místo, nebo venku kousek od sebe, ne těsně vedle sebe, a ne čumákama k sobě, vydejchat situaci a vychodit sebe, pak si zavolat psy k sobě, oba zaráz, pokud jsou uklidnění a nevzhlížej po sobě, procvičit základní násobilku povelů jako sedni, lehni, zůstaň, přivolání na pár "centimetrů", k noze a klidné volno za klidné mírné pochvaly, kdy ve vzduchu visí "výhrůžka salámu". A sledovat je a při prvním zatuhnutím nebo zahlédnutím na druhého je od sebe poslat, důsledně, ale ne v trestu. Pokud jeden pes napadne druhého, platí to samé, netrestat po rozdělení, to situaci kolikrát jen zhorší.